kápia, fehérözön, cayenne, és jalapeno paprika

Augusztusi feladatok a kertben

Augusztus az utolsó nyári hónap. Ha jól végeztük munkánkat a kertben, ez az időszak elsősorban a betakarításról szól. A házi paradicsom felülmúlhatatlan ízével hálálja meg a több hónapos gondoskodást. A kertünkből származó paprika, saláta, uborka elengedhetetlen szereplője a vitaminban gazdag reggelinek vagy uzsonnának. A frissen szedett borsó felejthetetlen élmény a gyerekeknek. A húsleveshez szükséges sárgarépa, petrezselyem, vöröshagyma és karalábé mind beszerezhető a saját kertünkből. A friss fogyasztásra termelt zöldségek mellett télire is készül savanyúság, uborka és cékla. A gyümölcsökből lekvár és kompót is kerül a kamra polcaira.

A betakarítás mellett legfőbb feladatunk a kertben továbbra is az öntözés, tápoldatozás és gazolás.

Mit ültethetünk augusztusban?

A nyár végén ültetett rövid tenyészidejű saláta, retek, spenót vagy sóska még a tél beállta előtt terem, a hagymafélék és egyes áttelelő saláták ültetésével azonban már a következő évre készülünk. A bő termés érdekében ültetés előtt ásással lazítsuk fel a talajt és ne feledkezzünk meg a tápanyagutánpótlásról sem!

A következő lista mutatja, miket érdemes augusztusban vetnünk:

Az alábbi palántákat is most ültethetjük végleges helyükre:

Zöldtrágyázás

A felszabadult ágyásokba vethetünk még zöldtrágyának való haszonnövényeket is, amelynek célja a talaj védelme, szervesanyag tartalmának növelése, valamint a szerkezetének és vízháztartásának javítása. Ezen növények gyors növekedésűek és nagy mennyiségű biomasszát adnak, amit a földbe forgatva érjük el a kívánt talajjavító hatást. Növelik a kert biodiverzitását és a talajéletet, segítik a gyomszabályozást és nem elhanyagolható a szerepük a kémiai növényvédelem támogatásában sem.

A pillangósvirágú növények, mint a bíborhere, fehérhere, lucerna megkötik a levegő nitrogéntartalmát. A nagy tömegű gyökérzet lazítja és levegősen tartja a talajt. Zöldtrágyaként használva virágzás után vágjuk le őket és közvetlenül dolgozzuk bele a talajba, vagy akár rendszeresen nyírjuk és komposztáljuk. Hagyjuk a gyökereket a talajban, ezek a következő kultúrnövénynek tápanyagként szolgálnak.

A mustár mélyre hatoló gyökerével a felső talajrétegbe hozza a tápanyagokat és hatékony védelmet nyújt a gyökérzöldségeket, valamint a paradicsomot és burgonyaféléket is károsító fonálférgek ellen. Nem elhanyagolható tulajdonsága, hogy gyors növekedésének köszönhetően jó gyomelnyomó, valamint tavasztól késő őszig bármikor vethető. A fonálférgek elleni védekezést a mézontófű (facélia) is segíti. Ha szeretnénk dekoratív, kék virágaiban gyönyörködni, március és július között ültessük, de zöldtrágyázás céljára később is vethető. Nevéhez híven igen jó mézelő is, így a méhbarát kertek elengedhetetlen szereplője.

A zöldtrágyanövények csírázásához nedvességre van szükség, így nem célszerű a magokat aszályos időszakban vetni, várjuk meg vele a csapadékosabb heteket vagy öntözéssel tartsuk a talajt nedvesen.

A zöldtrágyának választott növényt befolyásolhatja az is, hogy milyen haszonnövényt szeretnénk termeszteni az adott területen. Az olajretek jó előnövénye a burgonyának, ugyanis csökkenti a burgonya vírus okozta rozsdafoltosodását. Augusztus második felében vessük, így nagy mennyiségű és lágy szárú zöldtömeget fejleszt, amit ősszel bedolgozhatunk a talajba.

Virágoskert

augusztusban nyíló lila őszirózsa, fehér legényrózsa és rózsaszín varjúháj

Elnyílt virágok eltávolítása

Az augusztusi virágözön velejárója, hogy a növényekről folyamatosan el kell távolítanunk az elnyílt virágokat, hogy hosszabb ideig tartson a virágzás. Ne feledkezzünk meg a virágzási idő alatti rendszeres tápoldatozásról sem!

Karózás

A dália, liliom, kardvirág, őszirózsa, legényrózsa fejlődő virágai súlyuknál fogva akár ki is dönthetik a növényt, ezért még időben gondoskodjunk számukra megfelelő támasztékról!

Metszés és dugványozás

levendula dugványok

Az elvirágzást követően a levendulát és a rozmaringot a nyár folyamán is vissza kell metszeni. A lemetszett hajtásokból dugványokat is készíthetünk, így szaporíthatjuk kedvenc levendulánkat. A muskátli szaporítására is kiválóan alkalmas az idő. Vágjunk le néhány 10 cm körüli hajtást muskátlinkról és duggassuk cserepekbe. Ha van rá lehetőségünk, használjunk gyökereztető port is, de ez nem feltétlenül szükséges. Öntözzük rendszeresen a dugványokat és néhány hét múlva már megjelennek az új gyökerek.

Komposztálás

A kert velejárója, hogy rengeteg komposztálható alapanyag képződik, legyen szó az elnyílt, de még nem felmagzott virágokról, a lemetszett levenduláról, a kikapált gazról vagy a keletkező fűnyesedékről, mind kiválóan újrahasznosítható. A jó komposzt készítéséhez szükséges föld hozzáadása is, így időről időre keverjünk a komposztba egy vékony réteg kerti földet is. A meleg nyári időszakban ügyeljünk arra, hogy komposztunk ne száradjon ki, szükség esetén öntözzük ezt is, mivel a nedvesség elengedhetetlen a komposzt éréséhez. Gyorsíthatjuk a folyamatot, ha néhány hetente összekeverjük, átforgatjuk a meglévő komposzt anyagot.