Februári teendők a kertben
Február a kertművelők számára a készülődés ideje. Használjuk ki a napsütéses enyhébb téli napokat és járjuk körbe a kertet! Ilyenkor jól látszik a lombhullató fák ágrendszere és könnyen észrevehetjük a télen letört ágakat is. Tervezzük meg a metszést, nézzük meg, hol kell ritkítani a túl sűrű vagy keresztbenőtt ágakat! Ha eddig nem tettük volna, itt az ideje megtisztítani a metszőollót és karos ollót, majd indulhat a metszés. A szőlővel kezdjük, utána az alma, szilva és körtefák következhetnek. Ne felejtsük el az egyes növények között fertőtleníteni eszközeinket, hogy elkerüljük az esetleges keresztbe fertőzést!
Készítsünk vetési tervet a vetésforgó szabályainak figyelembe vételével! Itt az ideje átnézni meglévő magjainkat és beszerezni a még hiányzókat. A magok fajtától függően néhány év alatt elveszítik csírázó képességüket, ezért figyeljünk a csomagoláson található érvényességi időre is. Lehetőleg mindig friss magot vessünk, kivéve az uborkát és tököt, ezek ugyanis a második évben csíráznak a legjobban.
A tavaly szedett magokon érdemes próbacsíráztatást végezni. Ehhez helyezzük nedves papírtörlőre, szűrőpapírra vagy vattára a magvakat, tegyük őket meleg helyre és a továbbiakban tartsuk nedvesen a papírt! A csírázás a mag típusától függően 7-21 napon belül várható.
Korai burgonya ültetéséhez már február második felében szükséges az ültetésre szánt gumók csíráztatása. A közepes nagyságú, 4-8 cm átmerőjű gumók előcsíráztatását 12-14 °C-on, teljes fényen végezzük, mert a sötétben fejlődött csírák túl törékenyek lesznek és ültetéskor letörnek.
Az ősszel vetett áttelelő növényeket, salátát, spenótot érdemes már most kigazolni, hogy később könnyebb dolgunk legyen. Február második felében pedig már kezdődhet a vetés, ilyenkor helybe vethetjük a sóskát, kaprot és petrezselymet is.