Júliusi teendők a kertben
Július igazi nyári hónap, a kánikulai napokat zivatarok és felhőszakadások frissítik fel. Eljött az iskolai szünet és a nyári szabadságok időszaka, a termőre fordult és virágba borult kert egyszerre nyújt pihenőhelyet és ad számos feladatot.
Veteményes
A tavaszi munkánk eredményeként, ha sokféle növényt ültettünk, a nyári hónapokban számíthatunk arra, hogy kertünk mindig friss zöldséggel, gyümölccsel és fűszerekkel lát el minket.
Folyamatosan szükséges a paradicsomot kötözni és hónaljhajtásait eltávolítani. Sokan nem tudják, hogy a paprikát is érdemes metszeni és hónaljazni is.
A fokhagyma leveleinek barnulása, az alsó levelek kiszáradása jelzi, hogy megértek a szedésre. Az őszi fokhagyma jellemzően június végétől takarítható be, a tavaszi fokhagyma pedig július közepétől.
A letermett tavaszi ágyások helyére még sok minden ültethető. A másodvetés előkészítésekor szabadítsuk meg a talajt a gazoktól, valamint az előző vetésből hátramaradt növénymaradványoktól. Lehetőség szerint érett trágyával vagy komposzttal, esetleg műtrágyával frissítsük fel a talaj tápanyagkészletét és dolgozzuk el azt egy ásónyomnyi mélységben!
A zöldségeknél fontos, hogy a júliusi ültetéshez olyan fajtákat válasszunk, melyek még az idén teremnek, ezért összeállítottunk egy listát ezekről a zöldségekről és fajtákról.
Júliusban helyre vethetők:
- Bab (pl. Dior, Duplika, Faraday, Maxi, Modesto, Nassau, Negra) (a hónap elején)
- Borsó (pl. Grandera, Evita, Zuccola, Vitara fajták)
- Burgonya (lásd alább)
- Cékla (pl. Bona, Cylindra, csíkos cékla, Detroir 2 fajták)
- Kapor
- Metélőhagyma
- Póréhagyma (Kaigaro)
- Retek (Ester, Riesenbutterm, Viola, Lucia F1)
- Rukkola
- Saláták
- Endíviasaláta
- Fejessaláta (Lento)
- Jégsaláta (Great lakes)
- Madársaláta
- Tépősaláta (Lollo rossa, Crispita II, Tölgylevelű)
- Sárgarépa (Adelaide, Flyaway, Sugarsnax)
- Sóska (Sauerampfer)
- Spenót (Matador)
- Uborka (Ornello F1 berakóuborka)
Június végén, július elején még ültethető a burgonya is. Az előző évről megmaradt apróbb gumókat csírával felfelé ültessünk 4-5 cm mély fészekbe. Ha a kikelt növény elérte a 15-18 cm-es magasságot, kezdjük meg a töltögetését; helyezzünk kb. 10 cm vastagságú földréteget a növény szára köré a gumóképződés elősegítése érdekében. Később a töltögetést ismételni kell a virágzás kezdetéig 1-2 alkalommal. A burgonyavész ellen megelőző permetezéssel védekezhetünk. Az így termesztett, friss fogyasztásra szánt burgonyát az első fagyok után, szeptember végén, október elején szedjük fel. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni, akkor a betakarítással várjuk meg október végét.
A káposztafélék palántáit is most ültethetjük végleges helyükre:
- Brokkoli
- Karalábé
- Karfiol
- Kelbimbó
- Kelkáposzta
- Fejeskáposzta
Virágoskert
Az egynyári és évelő virágok tömege júliusban nemcsak a szemet gyönyörködteti, de számos rovart is magához vonz.
Rendszeresen távolítsuk el az elnyílt virágokat és az elhalt részeket a dísznövényekről, ezzel nemcsak azonnal szebbé válnak, hanem virágzási idejük is kitolható. Rendszeresen öntözzünk tápoldattal, amit növényeink virágözönnel hálálnak meg.
A most vetett árvácska, kisvirágú árvácska és szarkaláb még idén virágozni fog. Folytatódik a kétnyári növények ültetésének ideje is. Ha eddig nem tettük meg, most szórjuk el a nefelejcs, sárgaviola, százszorszép és törökszegfű magjait, hogy jövő tavasszal és nyár elején élvezhessük szépségüket kertünkben.
Ne feledkezzünk meg örökzöldjeinkről, sövényeinkről sem! A tavaszi erős visszametszést követően júliusban is nyírjuk meg, alakítsuk formájukat!