cékla júniusban

Június a kertben

Az első nyári hónapban kezd beérni a munkánk gyümölcse; bőségesen szüretelhetünk már a saját termesztésű, friss és ízletes zöldségekből, gyümölcsökből. Ugyanakkor a növények intenzív növekedése mellett a munka sem állhat meg.

Az utóbbi évek nyarain már megszokhattuk, hogy hosszú, száraz időszakokat hirtelen felhőszakadások követnek és a havi csapadékmennyiség néhány nap alatt érkezik meg. Az esővízzel locsolt növények jobban növekednek, mint a csapvízzel öntözöttek, így törekedjünk az esővíz felfogására például esővízgyűjtő edények kihelyezésével! A talajba beszivárgott vizet az alább bemutatott módokon visszatartva csökkenthetjük a locsoláshoz szükséges víz mennyiségét is.

A gyomok nem csak a tápanyagot vonják el a haszonnövényektől, hanem a talajban lévő vizet is párologtatják, így hozzájárulnak a talaj vízkészletének csökkentéséhez, ami rendszeres gyomlálással megakadályozható. A felmelegedett talajból hajszálcsöveken vagy - cserepesre száradt felszín esetén - repedéseken keresztül párolog a víz. A talajfelszín lazításával, simára gereblyézésével megszüntetjük a repedéseket és a hajszálcsövek kivezetéseit, amivel jelentősen csökkenthető a párolgás. Tovább fokozhatjuk a vízvisszatartást, ha fűnyesedékkel, ágdarálékkal vagy a boltokban kapható fenyőkéreggel mulcsozzuk a felszínt. Ahhoz, hogy a mulcs elnyomja a gazokat is, kb. 10-15 cm vastag rétegre van szükség.

Gyümölcsöskert

A gyümölcsszezon a sokszor tévesen földiepernek nevezett szamóca érésével kezdődik. A gyümölcs folyamatosan érik, érdemes tehát nap mint nap szüretelni, amit mindenképpen tegyünk is meg, mert az érett szemeket a bokrokon hagyva nagyon gyorsan megjelenik rajtuk a szürke penész. Ha nem azonnali felhasználásra szedjük, akkor különösen figyeljünk arra, hogy az érett, hibátlan szemeket kocsánnyal együtt szedjük. Az eső vagy öntözés után, nedvesen szedett szemeket azonnal használjuk fel, mivel azok nagyon gyorsan rothadni és penészesedni kezdenek!

A málna is gondoskodást igényel; virágzása idején még egyszer trágyázzuk meg.

Júniusban jóleső megelégedettséggel nézzük a gyümölcsfákon növekedő gyümölcsöket is. Az ember nem szívesen teszi, de érdemes megritkítani a túl sűrűn berakódott alma- és körtefákat. A gyümölcsritkítás során virágzatonként csak 1-3 gyümölcsöt hagyjunk meg úgy, hogy kifejlett méretükben se érjenek majd egymáshoz. A ritkítást fokozatosan, 2-3 naponta végezzük, alkalmanként csupán egy-két ágon dolgozva. Ezzel elérhetjük, hogy szép, nagy gyümölcsök teremjenek és a termőrügyek jövőre is ki tudjanak fejlődni.

A metszés júniusban sem áll meg, mert elérkezett az ideje az őszibarackfák hajtásválogatásának. A rossz irányba növekedő, vagy a vezérvesszővel konkuráló, idei, nem fás hajtásokat tőből távolítsuk el. Ugyanakkor az esetleges betegségek és kártevők ellen is védeni kell barackfáinkat. Különösen esős időben veszélyezteti őket a lisztharmat és levélfodrosodás, a kártevők közül pedig a levéltetvek és a keleti gyümölcsmoly. Mindezek ellen permetezéssel védekezhetünk.

A szőlővel is van teendő, érdemes lehet itt is hajtásválogatást végezni, valamint eljött a szőlővesszők kötözésének az ideje. A kötözéskor törekedjünk arra, hogy a leveleket a lehető legtöbb napfény érje. A nyár folyamán folyamatosan végezzük a hónaljhajtások eltávolítását is.

Veteményes

virágzó paradicsompalánta

A májusban kiültetett paradicsompalántákon már a hónap elején megjelennek az első virágok. Folyamatosan távolítsuk el a hónaljhajtásokat és szükség esetén kötözzük fel a palántákat! Ha megjelennek a levéltetvek, káliszappanos permetezéssel védekezhetünk ellenük.

A megfelelő fajtákat választva számos zöldség vethető még júniusban is, például a retek, a saláta, a spenót, a mángold, az uborka, a sütőtök, a csemegekukorica, a cékla, a kapor, a borsó, valamint a babfélék. Június elején még kiültethetjük a paradicsom, paprika és a padlizsán palántáit. Helyre vethetjük vagy palántázhatjuk a káposztaféléket, a karalábét, a karfiolt. A hónap végén ültethetünk még késői burgonyát is.

Az ősszel ültetett fokhagyma szára június folyamán elszárad, a fokhagymafejet védő buroklevelek pedig elvékonyodnak és áttetszővé válnak, ekkor fokhagymánk megérett a szedésre. Óvatosan, ásóval szedjük ki a földből, majd néhány napig hagyjuk száradni meleg, de sötét helyen. A megszáradt fejekről távolítsuk el a földet és jól szellőző, sötét helyen tároljuk.

Virágoskert

virágzó paradicsompalánta

Júniusban már virágba borul a kert. Ha szeretnénk meghosszabbítani a növények virágzási idejét, folyamatosan távolítsuk el az elnyílt virágokat.

Számos növény van, amelyet bokrosodásra késztethetünk a hajtáscsúcsok eltávolításával. Ilyen például a krizantém, amit májustól júliusig 2-3 hetente érdemes visszacsípni, metszeni. A lemetszett hosszabb félfás hajtásokból készíthetünk 5-10 cm-es dugványokat úgy, hogy mindegyiken csak a legfelső 2 levelet hagyjuk meg, a többi levelet pedig eltávolítjuk. Ha nagyok a megmaradt levelek, vágjuk félbe őket, hogy csökkentsük a párologtatást! Az így előkészített dugványokat jól tömörített talajba dugjuk le. Nem feltétlenül szükséges, de a gyökeresedést segíti gyökereztető por használata. A felszín folyamatos nedvesen tartása mellett néhány hét alatt a dugványok meggyökeresednek, amit a levél hónaljában megjelenő új hajtások jeleznek. Számos egyéb növényt is szaporíthatunk ebben a hónapban félfás dugványokkal, mint például a hortenziát vagy a bazsarózsát.

A rózsák teljes pompájukban nyílnak már. Mikor az első virágaik elhervadtak, enyhén metsszük vissza őket, így a következő virágot hozó hajtás gyorsabban ki fog fejlődni. Távolítsuk el a bimbótlan hajtásokat is az első jól kifejlett levélig.

Szedjük fel az elnyílt tavaszi hagymás növények gumóit, tisztítsuk meg őket a rájuk tapadt földtől és árnyékos, szellős helyen hagyjuk néhány napig száradni őket. Helyükre számos virágot vethetünk még. A dísznapraforgó törpe és óriás változata is igen szép dísze lehet a kertnek. Az ilyenkor elültetett kardvirág és dália ősszel fog virágozni.

A kétnyári dísznövények közül most vessük el az árvácska, a harangvirág, a nefelejcs és a török szegfű magjait is. Ezekből érdemes előbb virágládában palántákat nevelni és az erős palántákat kiültetni június második felében.

Az elvirágzott évelőket, mint amilyen a szarkaláb, a zergeboglár és a küllőrojt érdemes a talaj fölött kb. 15 cm-rel visszavágni, így a nyár végén másodvirágzásukban is gyönyörködhetünk.

Ahhoz, hogy kertünk a legszebb formáját hozza, rendszeresen tápoldatozzuk a növényeket!