Szeptemberi kerti munkák
Szeptember nem csak az iskolakezdés miatt mozgalmas hónap. Zajlik a nyári zöldségek, gyümölcsök betakarítása, még teljes pompájukkal nyílnak az őszi virágok, ugyanakkor már megkezdődik a felkészülés a következő szezonra is. Ilyenkor nem csak meglévő növényeinkről kell gondoskodnunk, hanem a földben áttelelő vagy a tavasszal nyíló növények beszerzéséről és ültetéséről is.
Mit ültethetünk még szeptemberben?
A zöldségek betakarítása után felszabaduló ágyásokba most ültetett megfelelő fajtájú hónapos retek, madársaláta, rukola, sóska, spenót, tépősaláta még az idén terem. A következő szezonra készülve megkezdődhet a télálló vöröshagyma, lilahagyma és fokhagyma duggatása, amik decemberig akár több szakaszban is ültethetők. Az ültetés előtt lazítsuk meg és lehetőleg szerves tápanyaggal javítsuk fel az ágyásokat.
A hűvösebb, csapadékban gazdag időjárás ideális az évelő virágok, facsemeték, bogyós gyümölcsök, szőlőoltványok, díszfák és cserjék, földlabdás örökzöldek ültetésére. Az újonnan beszerzett növényeket ültetés előtt egy-két órára állítsuk vízbe, hogy alaposan megszívják magukat. Ne feledkezzünk meg az ültetőgödör alapos beöntözéséről sem, a fagyok beálltáig pedig rendszeresen locsoljuk a csemetéket, nehogy kiszáradjanak.
Virágoskert
Az egynyári virágok tápoldatozását folytassuk, az elnyíló virágokat pedig folyamatosan távolítsuk el, így további virágzásra serkenthetjük növényeinket.
Az elnyílt kardvirágok gumóit szedjük fel, tisztítsuk meg a rájuk tapadt földtől, majd árnyékos helyen szárítsuk meg őket. A tél folyamán jól szellőző, hűvös, de fagymentes helyen tároljuk.
Amikor a talaj hőmérséklete 15 °C alá csökken elültethetjük a jácint, nárcisz, tulipán és gyöngyike gumóit. Ezeket olyan mélyen kell a talajba helyezni, hogy a hagyma magasságának kétszerese legyen a felettük lévő földréteg vastagsága. Figyeljünk arra, hogy gyökerükkel lefele ültessük őket. Ellenkező esetben is kihajtanak ugyan, de sok energiát veszítenek ezzel és gyengébben virágoznak a tavasszal.
Az árvácska és a kisvirágú árvácska kiválóan bírja a hazai téli hőmérsékletviszonyokat; a szeptember-október során ültetett palánták akár egész télen át képesek virágozni.
A rózsák most is különleges figyelmet igényelnek. Vágjuk vissza és permetezzük őket gombaellenes készítménnyel. A töveket takarjuk be télire szalmával, fenyőkéreggel vagy falevéllel. Ha új töveket szeretnénk, itt az alkalom elültetni őket.
Használjuk ki a szeptemberi időjárást a túl nagyra nőtt, már elvirágzott évelő növényeink tőosztására!
Szobanövények
Ha tavasszal nem történt meg, akkor a nyáron a szabadban tartott leandert, hibiszkuszt, muskátlit és egyéb fagyérzékeny szobanövényeket most ültessük friss földbe. Mossuk le leveleiket és vigyük őket védett helyre. A mediterrán növényeket 10-15 °C-os, világos helyre tegyük, öntözzük kevesebbet és hagyjuk el a tápoldatozásukat.
Felkészülés a télre
Megkezdődhet az őszi trágyázás is; ha lehetőségünk van rá, az üresen maradt ágyásokat istállótrágyával trágyázzuk, így egyszerre javíthatjuk talajunk tápanyagtartalmát és szerkezetét is. A megürült magaságyásokat se felejtsük el feltölteni komposzttal vagy trágyával dúsított földdel.
Nagy munka ugyan, de ősszel érdemes az egész gyümölcsös területét felásni és megtrágyázni.
Az elszáradt ágakat, leveleket szedjük össze. Előbbit aprítva felhasználhatjuk mulcsként, utóbbiak pedig mehetnek a komposztba. Az avar összegyűjtése igen fontos, mert a kertben hagyva benne könnyedén áttelelnek a kártevők. A komposztba mindig csak egészséges növényi részeket tegyünk! Figyeljünk arra, hogy a már magokat hozó gyomnövényeket vagy virágokat se helyezzük bele, mert ott áttelelve a komposzt felhasználásakor elterjesztjük őket.