Borsó

A zöldborsó a talajra nem kényes, közepes hőigényű, ugyanakkor fényigényes növény. Vízigénye csírázáskor nagy, azt követően közepes, mivel gyökerei mélyre hatolnak, a szárazabb időszakokat is jól viseli, de a virágzáskor és hüvelynövekedéskor történő öntözést meghálálja.

Tápanyagigényét tekintve legnagyobb mennyiségben nitrogénre van szüksége. A babhoz hasonlóan elhalás után a talajban hagyva a gyökeret gazdagítja annak nitrogénkészletét. Helyének kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy önmaga vagy más pillangósvirágú növény után 4-5 évig ne ültessük.

Mikor vessük a zöldborsót?

A magok 3-5 °C-on csíráznak, az enyhe fagyokat elviselik, ha esetleg elfagynának, később újra kihajtanak, ezért kora tavasszal, február végén, március elején már elvethetjük a korai fajtákat. Különböző fajtákat válogatva akár júliusig szakaszosan vethetjük, először a kifejtőborsót, majd a velőborsót. Vetést követően tömörítsük a talajt és alaposan öntözzük be.

Növekedéséhez az optimális hőmérséklet 16 °C.

Mikor lehet szedni a borsót?

Általában a korai borsót május elején szedhetjük, amikor a szemek elérték a fajtára jellemző méretet, de még zsengék. A szakaszos vetés eredményeként akár szeptemberben is szedhetünk friss zöldborsót.

Más zöldségvetőmag keresése