Hagyma

A hagymafélék közepes minőségű talajon is kielégítően teremnek, azonban nem kedvelik a pangó vizes, cserepesedő talajt; napos fekvésű, laza szerkezetű talajba ültessük őket.

Tápanyaigényük közepes, szerves trágyát nem szeretik, ez alól kivétel a póréhagyma, ami a magas tápanyagtartalmú, szervestrágyázott területet kedveli. Kifejezetten fényigényesek, vízigényük mérsékelt, jól tűrik a szárazságot. Hidegtűrők, a csíranövények -4- -6 °C-ot is elviselnek, míg a jól begyökeresedett növények erősebb fagyokat is átvészelnek.

Mikor ültessük a hagymát?

A hagymatest előállítására legjobb dughagymát használni. Vöröshagymát, lilahagymát, fokhagymát március első felében ültethetünk, zöldhagyma termesztésre pedig július második felében szórjuk el a vöröshagyma magjait. A póréhagymát tavasszal ültethetjük magról vagy palántáról. Áttelelő termesztéshez augusztus közepén duggassuk el a lila- és vöröshagymát, szeptember-október hónapokban pedig a fokhagymát.

Mikor szedhetjük a hagymát?

A lila- és vöröshagyma lombozatának száradása, megdőlése jelzi, hogy már felszedhetjük a hagymatestet. Ekkor óvatosan szedjük fel őket, majd szárral együtt árnyékos, szellős helyen egy-két hétig utóérleljük.

A fokhagymát akkor szedhetjük fel, amikor levelei már száradnak és a hagymát borító külső levelek elvékonyodtak.

A friss fogyasztásra termesztett póréhagymát késő ősszel, a fagyok beállta előtt takarítsuk be. A télálló fajtákat tavasszal szedhetjük, amint az időjárás engedi.

Fokhagyma

Lilahagyma

Metélőhagyma

Póréhagyma

Vöröshagyma

Más zöldségvetőmag keresése