Káposzta
A fejeskáposzta közepes minőségű talajon is kielégítően terem, a laza, homokos talaj inkább a korai fajtáknak előnyös, míg a kötöttebb talajok a késői változatoknak kedveznek. Mindkét talajtípus javítható szerves trágyával, amit a káposzták termesztéséhez ültetés előtt néhány hónappal kell kijuttatni nagy mennyiségben, mivel tápanyagigényes növények.
A vizenyős területeket nem szeretik annak ellenére sem, hogy vízigényük nagy. A fejképzés időszakában gyakran kell öntözni, alkalmanként csak kis mennyiségű vízzel.
Közepes fényigényűek, hidegtűrők, optimálisan 6-20 °C közötti hőmérsékleten fejlődnek, kivéve a kínai kel, ami valamivel melegigényesebb, 16 °C-on érzi jól magát.
A káposztafélék esetében is fontos a vetésforgó alkalmazása; ne ültessük önmaguk után 4-5 évig ugyanarra a helyre.
Mikor ültessük a káposztát?
A káposztát legeredményesebben palántaneveléssel termeszthetjük, ami tűzdeléssel 8-9 hétig tart, anélkül 6-7 hetet vesz igénybe. Fajtától függően februártól júliusig vethetjük magjait, az áttelelő változatokat pedig a nyár végén, július-augusztusban vessük el.
A fejes- és vöröskáposzta palántáit márciustól kezdve ültethetjük szabadföldbe, ekkor azonban fátyolfóliás takarásra van még szükségük. Takarás nélkül április elején ültethetjük ki a palántákat, helyrevetéssel 2-3 héttel korábban már vethető.
A kelkáposzta palántáit legkorábban március végén-április elején ültethetjük ki, helyrevetés 2-3 héttel korábban történjék. Áttelelő termesztésnél a kívánt betakarítási időtől függően július-augusztusban, vagy októberben ültessük ki a palántákat.
Mikor szedhetjük fel a káposztát?
A káposztát akkor szedjük fel, ha elérte a fajtára jellemző méretet és tapintásra tömör, kemény fejet képzett.
A márciusban, fátyolfóliás takarással kiültetett palántákat már június elején szedhetjük, a kései ültetések betakarítása november közepéig is kitolódhat.
A nyár végén palántázott kelkáposzta februártól betakarítható, míg az októberi kiültetés áprilisra érik be.