Paprika

A paprika a frissen trágyázott, középkötött talajt szereti, nitrogén- és káliumigényes növény, ezek hiányában csupán lassan fejlődik, nem jól terem. Nagyon meleg- és fényigényes, olyannyira, hogy fejlődése 10 °C alatt leáll és napi 12 órás megvilágítást igényel, ezért lehetőség szerint kertünk legvilágosabb és legmelegebb részére ültessük.

Helyének kiválasztásakor ügyeljünk arra is, hogy ne ültessük paradicsom, uborka, burgonya vagy paprika után, mivel azonos betegségeik vannak. Jó előnövényei a hüvelyesek. Vízigénye is nagy, folyamatosan öntözzük.

Mikor ültethetjük a paprikát?

A paprika melegigényes növény, ezért a palántanevelést általában beltérben február második felében kezdjük, üvegházban vagy fóliasátor alatti magvetéssel pedig március közepén. Kelésig 25-28 °C-ra van szüksége, utána elég 20-22 °C is. Kiültetés előtt kb. 2 héttel kezdjük el a palánták edzését.

Ha nincs lehetőségünk palántát nevelni vagy vásárolni, akkor termeszthetjük helyre vetéssel is. Ehhez gyommentes, porhanyós, simára gereblyézett talajra van szükségünk. Április közepén ültethetjük el a magokat 10-15 cm távolságra, 1-2 cm mélyen. Kelésig tartsuk nedvesen a földet, kelés után pedig rendszeresen gyomláljunk, a sorközöket kapáljuk.

Mikor ültessük ki a paprika palántákat?

A palántákat az utolsó tavaszi fagyok után, május 10-15. körül lehet szabadba ültetni. A kiültetéskor párosával ültessük és alaposan öntözzük be.

Mikor szedhetjük a termést?

Ideális körülmények között a fehér-, hegyes- és az almapaprikát július végétől takaríthatjuk be, amikor elérte a fajtára jellemző színt és felülete fényes, kemény tapintású.

Augusztus végén, szeptember elején lehet szedni a kaliforniai, a paradicsom- és a fűszerpaprikákat.

Az érett paprikákat könnyen letörhetjük a hónaljból (a csüngőket fölfelé, a felállókat lefelé mozdítva), tépni azonban nem szabad.

TV és csemegepaprika

Alma- és cseresznyepaprika

Chili és fűszerpaprika

Hegyespaprika

Kaliforniai és paradicsompaprika

Más zöldségvetőmag keresése