Paradicsom
A paradicsom a humuszban gazdag, laza szerkezetű, gyorsan melegedő homok- és vályogtalajban érzi jól magát. Tápanyagigényes, legnagyobb mennyiségben nitrogénre van szüksége. Meleg- és fényigényes növény; vízigénye közepes, terméséréskor valamivel nagyobb.
Mikor ültessük el a magokat?
A paradicsomtermesztést általában palántaneveléssel kezdjük, melynek időtartama 6-8 hét, ezért március közepén-végén végezzük a vetést. A csírázást gyorsíthatjuk, ha a vetőmagot 8 órára szobahőmérsékletű vízbe áztatjuk. A palánták állandó hőmérsékletet és nedvességet igényelnek. Kiültetés előtt egy-két héttel kezdjük meg a palánták edzését, hogy hozzászoktassuk őket a kerti viszonyokhoz.
A paradicsom helyrevetéssel is termeszthető, de a tavaszi fagyok miatt kockázatos és későbbi termést eredményez. Ha mégis helyrevetéssel ültetnénk, április 10-20. között vessük el a magokat. A helyrevetett paradicsom erősebb gyökérzetet fejleszt, így jobban viseli a szárazságot.
Mikor palántázzunk?
A begyökeresedett paradicsompalánta néhány fokos fagyot elvisel, így, ha elég meleg április vége, akkor kiültethetjük már ekkor is; biztonságosan azonban csak a májusi fagyok elmúltával, a hónap közepén végezhető el a szabadba ültetés. A korán kiültetett palántákat éjszakai fóliatakarással megvédhetjük az enyhe fagyoktól.
A palántákat a sziklevélnél kb. 5 cm-rel mélyebbre ültessük, ez további gyökérképződéshez vezet. Törekedjünk a szellős ültetésre, és a növények gyommentesen tartására, mert ez segít egészségesen tartani őket.
Mikor kezdhetjük a tápoldatozást?
Már a palántanevelés közben elkezdhetjük a tápanyagutánpótlást, amikor megjelentek az első igazi levelek. A legtöbb tápanyagra virágzástól a bogyófejlődés végéig van szükség. Kezdetben alkalmazhatunk lombtrágyát, a bogyófejlődés időszakától kezdve pedig tápoldatos öntözést.
A féldeterminált és folyton nővő paradicsomfajták támrendszert igényelnek, a növekedéssel párhuzamosan folyamatosan kötözni kell a főhajtást és szükséges a hónaljhajtások eltávolítása is, hogy a főágon jobb termést kapjunk.
Mikor szedhető a paradicsom?
Fólia alatti termesztésnél, korai fajták esetén már július elején megkezdődhet a paradicsom szedése, azonban szabadföldön jórészt augusztusban és szeptember első felében érik a paradicsom. Fontos megjegyeznünk, hogy a paradicsom utóérő, azaz a szedést követően még folytatódik az érése, ezért érdemes lehet a szeptember végén még a növényeken lévő éretlen gyümölcsöket leszedni, mert 20-25 °C-os szobahőmérsékleten még beérnek.