Március eleji teendők a kertben

Kék ásó
Fotó: Markus Spiske

A téli fagyok enyhültével elérkezett az ideje a tavaszi kerti munkáknak. Március eleje a gyümölcsfák, a szőlő, a díszfák, a díszbokrok, valamint a rózsák ültetésének ideje. Az ültetést követően ne feledkezzünk meg ezek folyamatos öntözéséről sem, hogy elősegítsük begyökeresedésüket.

Ilyenkor még lehetséges a gyümölcsfák koronaritkító metszése, amit a bő és egészséges termés érdekében szükséges elvégezni. Vegyük figyelembe, hogy ezen munkákat a rügyek duzzadásáig be kell fejezni! A gyümölcsfa típusától és korától egyaránt függ a metszés módja. Kezdő kertészeknek ajánljuk a KertTV videóit Kosztka Ernő metsző-mesterrel, aki megmutatja, hogyan metszünk almafát, szilvafát, őszibarackot, sőt azt is, hogyan tudjuk megfiatalítani idős körtefánkat.

A levendula, rozmaring és zsálya mediterrán növények, így ezek metszését halasszuk későbbre, mert egy hirtelen jött erős fagy kárt tehet bennük!

Télvégi lemosó permetezéssel védhetjük lombhullató fáinkat a gombás megbetegedésektől. A permetezéshez használhatunk kénnel vegyes bordói lé 1%-os oldatát, amit a fák törzsére és koronájára is bőségesen juttassunk ki. A permetszerhez keverhetünk rovarölő szert is.

Ha ősszel nem tettük volna meg, most ássuk meg a veteményesek és virágágyások talaját és keverjünk a földbe szerves trágyát, majd gereblyézzük rögmentessé és morzsalékossá az ágyásokat, így előkészíthetjük őket palántáink, virágaink befogadására.

Érdemes a kertben és a gyepen a lehullott leveleket is összegyűjteni, mert ezekben kényelmesen áttelelhettek a kártevők. Az avarral együtt szabaduljunk meg tőlük is!

Eljött a magvetés ideje!

Apró magvak vetése kis cserepekbe
Fotó: Markus Spiske

Meleg helyen, beltérben vagy fóliasátor alatt kezdhetjük meg a palánták nevelését, paprika, paradicsom és padlizsán ültetésével. Ezek apró magjait ne nyomkodjuk mélyre, elegendő egy vékony réteg föld rájuk, nagyjából annyi, mint a mag méretének kétszerese. Figyeljünk arra, hogy az ültetést követően mindig nedvesen tartsuk a földet, ugyanakkor ne locsoljuk túl! Ehhez kiváló eszköz a szórófejes flakon, amivel vékonyan permetezhetjük a felszínt. A növények többségének szüksége van napfényre is a csírázáshoz, azonban a zeller sötétben csírázik, így ezeket csak a magok kikelte után tegyük napos helyre.

A szabadföldi vetést a kisebb lehűléseket jól toleráló zöldségfélékkel kezdhetjük. Ilyen a zöldborsó, sárgarépa, petrezselyem és a pasztinák is, de ilyenkor érdemes vöröshagymát és fokhagymát is ültetni. Meleg, napos helyre, laza talajba vessük a hónapos retek magjait. Utóbbi gyors kelése miatt kiválóan alkalmas sorjelzőnek is!